Kéztőalagút-szindróma!
A szörnyűláb-szindrómánál van sokkal rosszabb, mert az eleve nem sérülés, csak gyakori jelenség lábedzés után. A kéztőalagút-szindróma nem csak nevében kevésbé vicces: ez valójában egy sérülés, illetve a túlterhelés okozta krónikus állapot. Kapásból három sportolót is ismerek, aki ezzel küzd: hozzám a legközelebb Pethe Sára áll, aki le is vette a terhet a vállamról, mert gyakorlatilag megírta a cikket azzal, hogy leírta az "élményt."
"A kéztőalagút-szindróma az egyik leggyakoribb kézprobléma. Elég sokan szenvednek tőle és ha nem kezelik, maradandó izomkárosodást okozhat.
Pontosabban: a tenyér tövében van a kéztőalagút, amiben hajlító inak, erek és idegek haladnak át. Az inakat felülről rögzíti egy rostos szalagos kötőszövet és ha ez a szalag megvastagszik és elveszíti rugalmasságát, akkor egy szűk és zárt cső alakul ki. A zárt csőben az inak összenyomják az úgynevezett középideget, ami majdnem az összes ujjat beidegzi. Ez okozza az állandósult zsibbadást, fájdalmat, a kéz ügyetlenségét - rosszabb esetben idegkárosodást és izomsorvadást.
Nekem sajnos annyira előrehaladott állapotban volt mindkét kezem, hogy az alvás minősége tartósan megromlott, mert minden éjszakám fájdalommal és kézzsibbadással telt. Nappal pedig a kezem használata közben sokszor mintha megrázott volna az áram. Az idegvezetéses vizsgálat is kimutatta az idegkárosodást, tehát muszáj volt megműteni. És a másik kezemre is ez vár januárban. A műtét során teljesen átvágták azt a bizonyos szalagot, így az idegek leszorítása megszűnt.
Műtét után nagyon kell vigyázni a kézre. Nem szabad, hogy nyomás érje a tenyerem, mert ezen a területen felületesebbé tették az ideget és ugyanúgy tovább károsodik.
A pihenőidő 6-8 hét, ami alatt mindenféle húzást és nyomást kerülni kell, legalábbis ami a kézre hat.
27 éve nem hagytam ki edzést, illetve nem tartottam ekkora szünetet. És nem is akarok, szóval muszáj feltalálni magam, hogy minél kevesebb legyen a kiesés a felsőtest edzésben. Ha van egy szabad csigás gép, akkor egy tépőzáras bokapánt segítségével olyan közepes terhelést ki tudok préselni magamból. Nagy kedvencem az oldalemelő gép is, ahol viszonylag nagy súlyt is tudok használni.
Összességében nem vagyok elkeseredve. Türelmesnek kell lenni és pár hónap múlva mindent fogok tudni normálisan csinálni."
Szóval ahogy Sári mondja, ilyenkor kicsit okosnak kell lenni, de teljesen kihagyni nem érdemes!
képek: Pethe Sára/mobil
helyszín: Mecca Gym